Péče o šperky a informace o nich

Aby Vám šperky vydržely co nejdéle:

 • Chraňte šperky před nárazem a pádem. Nezapomeňte, že je to křehká věc a při neopatrném zacházení se může poškodit, rozbít či jinak znehodnotit.
 • Koupání, sprchování, umývání nádobí a podobné činnosti, při kterých šperk přichází do styku s vodou, mohou poškodit jednotlivé díly, a proto si šperk nebo bižuterii při těchto činnostech vždy sundejte.
 • Sportování nebo fyzická námaha může šperk mechanicky nebo povrchově poškodit.
 • Změna vzhledu nebo narušení povrchu jednotlivých dílů může nastat u osob s agresivním potem nebo u osob užívajících léky.
 • K narušení povrchu i změně barvy může dojít i působením chemických prostředků, parfémů, laků na vlasy, kosmetiky, mořské vody, chloru a jiných chemikálií.
 • Na místech s výskytem síry, hlavně v lázních či u minerálních pramenů, v bazénech apod se šperky nedoporučuje vůbec nosit
 • Dlouhodobé přímé sluneční světlo šperkům nesvědčí.
 • Šperky, které jsou záměrně oxidovány (patinovány), čištěním tuto patinu postupně ztrácejí, proto se při čištění snažíme těmto partiím vyhnout. V našem sortimentu nabízíme spoustu šperků s patinou, aby vyvolávaly dojem starožitnosti. Tyto šperky doporučujeme čistit pouze speciálními hadříky nebo vatami. Při čistění např. ultrazvukem šperk přijde o patinu zcela a bude lesklý stříbrný po celém povrchu, a tím ztratí podle nás část svého  kouzla a jedinečnosti.
 • Ideální je uchovávat šperky v krabičce nebo sáčku, nejlépe odděleně od ostatních šperků. Na noc odkládat všechny šperky
 • K čištění bižuterie s umělými  materiály používejte jemnou čistící tkaninu navlhčenou vlažnou vodou (ne horkou), šperk následně důkladně osušte. Mýdlová voda  by se neměla dostat do styku s měkkými kameny (korály) a polodrahokamy a zejména ne s perlami či perletí, hrozí jejich úplné poškození, které navíc nemusí být patrné hned po samotném čištění
 • K čištění stříbra a zlata používejte prostředky k tomu určené. Šperky, které doplňují drahé kameny a polodrahokamy vyžadují speciální péči a zacházení. Nejlepším a nejjednodušším řešením je odborné vyčištění ve šperkařství. Šperky, které obsahují drahé kameny, jsou  velmi citlivé na chemické látky. Mohou se na ně používat pouze speciální roztoky. Jsou tedy náročnější na údržbu než šperky vyrobené pouze z drahých kovů. Drahé kameny, polodrahokamy a minerály se mohou nenávratně poškodit například čištěním zubní pastou, důrazně  proto nedoporučujeme takový druh čištění.
 • Zvláštní pozornost je potřeba věnovat šperkům s přírodními markazity. Markazity jsou do šperků vsazovány ručně (stejně jako ostatní kameny) a pro svou malou velikost mohou být pouze lepeny. U těchto šperků nelze upravovat velikost (z technologických důvodů) a platí pro ně dvojnásob pravidla uvedená výše. Neopatrným zacházením či při styku s chemikálií se snadno může stát, že markazit vypadne, doporučujeme proto nosit tento druh šperků pouze na zvláštní příležitosti, nikoliv denně
 • Jednotlivé druhy kamenů vyžadují různé postupy čištění, a vždy je nejlepší svěřit čištění do ruk odborníka. V žádném případě se neztotožňujeme s postupy očisty kamenů namáčením, nabíjením na slunci apod., které se mnohdy aplikují u kamenů, které nejsou součástí šperku, pro jejich možné léčitelské, duchovní, esoterické či jiné vlastnosti.
 • Mějte prosím na paměti, že v našich špercích jsou převážně použity přírodní polodrahokamy, či drahokamy. Čistota kamene je definována na základě  zkoumání všech nedokonalostí, jako jsou např. inkluze (vnitřní uzavřeniny) a vnější poškození -poškrábání, důlky, zakalení apod.  Téměř všechny  kameny obsahují  "nedokonalosti", které však nejsou překážkou jejich jedinečnosti, ani neovlivní jejich krásu. Inkluze a další "nedokonalosti" jsou součástí přírody, která učinila každý kámen neopakovatelným a jsou zároveň potvrzením jejich přírodního původu. Také platí, čím méně "nedokonalostí", tím vzácnější a dražší kámen, a tím dražší lůžko se používá pro jeho usazení, tedy zlato či platina. 
   

Pokud si nejste jistí a chcete se informovat na vlastnosti konkrétního výrobku, rádi Vám pomůžeme, napište nám.