Péče o šperky a informace o nich

Aby Vám šperky vydržely co nejdéle:

  • Chraňte šperky před nárazem a pádem. Nezapomeňte, že je to křehká věc a při neopatrném zacházení se může poškodit, rozbít či jinak znehodnotit.
  • Ideální je uchovávat šperky v krabičce nebo sáčku, nejlépe odděleně od ostatních šperků. Na noc odkládat všechny šperky.
  • Černá stříbro? Důvodem černání stříbra je jeho oxidace. Oxidace je běžnou reakcí stříbrné slitiny na kyselé složky jako je např. pH faktor pokožky (ten ovlivňuje například agresivní pot či užívané léky). Jde o přirozený jev, kterému nelze nijak zabránit, a není tedy důvodem k reklamaci. Lze ho pouze oddálit pravidelným čištěním šperku a zmírněním dopadu oxidace. Níže najdete pár tipů, jak o šperk pečovat a oxidaci tím oddálit.
    • Koupání, sprchování, umývání nádobí a podobné činnosti, při kterých šperk přichází do styku s vodou, mohou poškodit jednotlivé díly, a proto si šperk nebo bižuterii při těchto činnostech vždy sundejte.
    • Sportování nebo fyzická námaha může šperk mechanicky nebo povrchově poškodit.
    • K narušení povrchu i změně barvy může dojít i působením chemických prostředků, parfémů, laků na vlasy, kosmetiky, mořské vody, chloru a jiných chemikálií.
    • Na místech s výskytem síry, hlavně v lázních či u minerálních pramenů, v bazénech apod se šperky nedoporučuje vůbec nosit.
    • Dlouhodobé přímé sluneční světlo šperkům nesvědčí.

    • K čištění stříbra používejte prostředky k tomu určené, tedy v domácích podmínkách speciální vatu na čištění stříbra, dostupnou v drogerii, či čistící utěrku. Šperky, které doplňují drahé kameny a polodrahokamy vyžadují speciální péči a zacházení. Nejlepším a nejjednodušším řešením je odborné vyčištění ve zlatnictví. Šperky, které obsahují drahé kameny, jsou velmi citlivé na chemické látky. Mohou se na ně používat pouze speciální roztoky. Jsou tedy náročnější na údržbu než šperky vyrobené pouze z drahých kovů. Drahé kameny, polodrahokamy a minerály se mohou nenávratně poškodit například čištěním zubní pastou, nebo ultrazvukem, který není přímo určen na čištění šperků. Důrazně proto nedoporučujeme takový druh čištění. Šperky, které jsou záměrně oxidovány (patinovány), čištěním tuto patinu postupně ztrácejí, proto se při čištění snažíme těmto partiím vyhnout. V našem sortimentu nabízíme spoustu šperků s patinou, aby vyvolávaly dojem starožitnosti. Tyto šperky doporučujeme čistit pouze speciálními hadříky nebo vatami. Při čistění např. ultrazvukem šperk přijde o patinu zcela a bude lesklý stříbrný po celém povrchu, a tím ztratí podle nás část svého kouzla a jedinečnosti.
    • K čištění bižuterie s umělými materiály používejte jemnou čistící tkaninu navlhčenou vlažnou vodou (ne horkou), šperk následně důkladně osušte.
    • Zvláštní pozornost je potřeba věnovat šperkům s přírodními markazity. Markazity jsou do šperků vsazovány ručně (stejně jako ostatní kameny) a pro svou malou velikost mohou být pouze lepeny. U těchto šperků nelze upravovat velikost (z technologických důvodů) a platí pro ně dvojnásob pravidla uvedená výše. Neopatrným zacházením či při styku s chemikálií se snadno může stát, že markazit vypadne, doporučujeme proto nosit tento druh šperků pouze na zvláštní příležitosti, nikoliv denně.
    • Jednotlivé druhy kamenů vyžadují různé postupy čištění, a vždy je nejlepší svěřit čištění do ruk odborníka. Mýdlová voda by se například neměla dostat do styku s měkkými kameny (korály) a polodrahokamy a zejména ne s perlami či perletí, hrozí jejich úplné zničení, které navíc nemusí být patrné hned po samotném čištění. Opály jsou poměrně měkké a mohou snadno prasknout nebo se poškrábat. Čistíme je vlhkým hadříkem, namočeným pouze ve vodě. Pokud je opál vystaven extrémním teplotám nebo suchému prostředí, může velmi snadno ztratit lesk. Pro zachování lesku se doporučuje skladovat šperk v uzavřeném sáčku s kouskem navlhčené vaty nebo tkaniny. Jakmile se lesk ztratí, je třeba znovu opál odborně přeleštit u brusiče.

    • V žádném případě se neztotožňujeme s postupy očisty kamenů namáčením, nabíjením na slunci apod., které se mnohdy aplikují u kamenů, které nejsou součástí šperku, pro jejich možné léčitelské, duchovní, esoterické či jiné vlastnosti.
    • Mějte prosím na paměti, že v našich špercích jsou převážně použity přírodní polodrahokamy, či drahokamy. Čistota kamene je definována na základě zkoumání všech nedokonalostí, jako jsou např. inkluze (vnitřní uzavřeniny) a vnější poškození -poškrábání, důlky, zakalení apod. Téměř všechny kameny obsahují "nedokonalosti", které však nejsou překážkou jejich jedinečnosti, ani neovlivní jejich krásu. Inkluze a další "nedokonalosti" jsou součástí přírody, která učinila každý kámen neopakovatelným a jsou zároveň potvrzením jejich přírodního původu. Také platí, čím méně "nedokonalostí", tím vzácnější a dražší kámen, a tím dražší lůžko se používá pro jeho usazení, tedy zlato či platina.


    Pokud si nejste jistí a chcete se informovat na vlastnosti konkrétního výrobku, rádi Vám pomůžeme, napište nám.